Wszystko o: leczenie próchnicy

Wszystko o: leczenie próchnicy

Próchnica jest jedną z najczęściej występujących i najczęściej diagnozowanych chorób zębów. Kojarzona głównie z wiekiem dziecięcym i przesadzaniem ze słodyczami w rzeczywistości potrafi rozwinąć się także u osób dorosłych czy nawet starszych. Jej leczeniem zajmuje się stomatolog Tarnowskie Góry. Nie da się bowiem wygrać z rozwiniętą próchnicą na własną rękę.

Czy próchnicę trzeba leczyć?

Zdecydowanie. Zmian próchniczych absolutnie nie można pozostawić samym sobie, albowiem one samoistnie na pewno się nie cofną, a będą tylko się pogłębiać. Mały ubytek przeistoczy się z czasem w dużą dziurę, reagującą na wszelkie czynniki zewnętrzne i wywołującą silny ból pod ich wpływem. W końcowym stadium choroby próchnica przechodzi na miazgę zęba i doprowadza do jej stanu zapalnego, który może być wtedy wyleczony wyłącznie przy pomocy leczenia kanałowego, jakiego każdy wolałby przecież uniknąć.

Jak się leczy próchnicę?

Jeżeli zmiany próchnicze nie są szczególnie duże i występują wyłącznie na powierzchni zęba, nie docierając do głębiej osadzonych tkanek, wystarczy przeprowadzić oczyszczanie zęba, czyli np. wykonać standardowe piaskowanie. W następnym kroku stomatolog Tarnowskie Góry zajmie się wytrawieniem szkliwa i w razie potrzeby użyje specjalnych systemów łączących. Zabieg każdorazowo kończy się zastosowaniem wypełnienia. Nowa plomba ląduje w ubytku i jest w taki sposób dopasowywana do zębów, aby nie była dla pacjenta wyczuwalna.

Czy leczenie próchnicy jest bolesne?

W przypadku nierozwiniętej w pełni próchnicy, która nie zdążyła jeszcze zaatakować miazgi zęba, leczenie to bardzo często jest zupełnie bezbolesne, aczkolwiek momenty wiercenia i oczyszczania mogą wywoływać u niektórych osób pewien dyskomfort. Z tego względu zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Za sprawą odpowiedniej dawki środka znieczulającego, podawanego w formie zastrzyku, wybrana część jamy ustnej przestaje być podatna na odczuwanie jakichkolwiek bodźców, dzięki czemu pacjent nie czuje nawet minimalnego bólu.

Jak zapobiegać próchnicy?

Stomatolog Tarnowskie Góry bardzo szybko poradzi sobie z wyleczeniem każdego zęba zaatakowanego próchnicą, ale mimo tego lepiej byłoby postępować w taki sposób, by to leczenie stomatologiczne nie było czymś niezbędnym. A próchnicy można zapobiec wyłącznie za sprawą codziennej prawidłowej higieny jamy ustnej, opartej na myciu zębów, używaniu nici dentystycznej oraz korzystaniu z antybakteryjnych płynów. Dieta też niestety ma spore znaczenie. Osoby lubujące się w słodyczach i cukrze są znacznie bardziej narażone na rozwój próchnicy od tych, które słodkich rzeczy nie jadają.