Rodzaje zastosowanych łyżek w sprzęcie ciężkim.

Rodzaje zastosowanych łyżek w sprzęcie ciężkim.

Jednym z kluczowych elementów koparki oraz podobnego sprzętu ciężkiego są łyżki. Dla przeciętnego zjadacza chleba wszystkie łyżki mogą wydawać się takie same, jednak w rzeczywistości znacznie różnią się między sobą, zarówno pod względem konstrukcji, jak i zastosowania. Ponadto nie wszystkie łyżki są uniwersalne i znajdują zastosowanie we wszystkich urządzeniach.

W najbardziej popularnym podziale łyżki dzieli się na łyżki ogólnego zastosowania, łyżki do intensywnej eksploatacji oraz łyżki do równania.

Łyżki ogólnego zastosowania najczęściej spotkać można w kopalniach oraz na placach budowy. Łyżki do koparki składają się w tym przypadku z zębów pozwalających na wydobycie pożądanych materiałów. Świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju podłożach ze względu na możliwość użycia bardzo dużej siły kopania. Łyżka chwytakowa do koparki najlepiej sprawdzi się w przypadku warstwy wierzchniej gleby, żwiru, gliny czy też piasku.

Łyżki do intensywnej eksploatacji znajdują zastosowanie najczęściej w przypadku skał wydobywanych z kamieniołomów. W przypadku tego rodzaju łyżek konieczne do ich wykonania jest zastosowanie wysoce odpornych wysokoudarowych stali. Sama konstrukcja w porównaniu ze zwykłą łyżką chwytakową jest w specjalny sposób wzmocniona oraz dużo bardziej wytrzymała. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie tychże łyżek w kopaniu takich materiałów jak skały, kamienie, urobki czy mocno zbita glina. Łyżki te świetnie sprawdzają się również w przypadku przenoszenia skał o bardzo ostrych krawędziach, odłamków bazaltu oraz innych materiałów, która mają bardzo dużą gęstość.

Ostatni rodzaj to łyżki do równania oraz kopania rowów. Znajdują zastosowanie najczęściej przy pracach ogólnobudowlanych, kształtowaniu terenu czy budowie dróg. Łyżki te mają nieco inną konstrukcję, ponieważ są duże szersze oraz posiadają płaską krawędź tnącą. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w przypadku wydobywania oraz przenoszenia miękkich materiałów. Dobrze radzą sobie także przy zasypywaniu wykopów.

Łyżki w sprzęcie ciężkim różnią się więc między sobą w zależności od ich przeznaczenia. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje łyżek: do zastosowania ogólnego, do równania i kopania, oraz do intensywnej eksploatacji. W zależności od tego do czego są stosowane różnią się one między sobą budową oraz materiałami, z których są wykonane. Łyżki służące do intensywnej eksploatacji muszą być bowiem wykonane z dużo bardziej odpornych materiałów oraz być w dodatkowy sposób wzmacniane. Łyżki do równania są natomiast wyposażone w specjalną krawędź tnącą ułatwiającą ich pracę.