Przyprawy orientalne

Przyprawy orientalne

Polacy coraz bardziej otwierają się na zagraniczne kuchnie, także z dalekich krajów. Jednak nawet gdy nie przygotowuje się potraw indyjskich, chińskich czy japońskich, można skorzystać z bogactwa smaków, a zwłaszcza aromatów przypraw orientalnych. Podkreślają one walory dań, a często całkowicie zmieniają charakter dobrze znanych potraw.

Najpopularniejsze przyprawy orientalne

Pochodzące z Dalekiego Wschodu przyprawy są na ogół łatwo dostępne w polskich sklepach, zwłaszcza niektóre, nie dziwi więc fakt, że są już używane niemalże powszechnie. Dotyczy to na przykład cynamonu, imbiru czy papryki chili (w azjatyckich daniach korzysta się głównie z płatków), bez których wiele osób nie wyobraża sobie swojej kuchni. Nic dziwnego, przyprawy, a zwłaszcza orientalne, są niezwykle aromatyczne. Bez nich niektóre dania są bez wyrazu, mdłe i pozbawione charakteru, zaś już odrobina przyprawy wystarczy, by podkreślić smak czy to potraw wytrawnych, czy deserów bądź wypieków.
Wszyscy też znają przyprawę curry, którą można kupić w gotowej wersji lub przyrządzić samodzielnie. Jest ona niezwykle aromatyczna, pikantna i charakterystyczna, a także nadaje daniom żółty kolor. W jej skład wchodzą takie składniki jak: czarny pieprz, imbir, kurkuma, kolendra, kmin rzymski, gorczyca, chili, sól, czasem też cynamon.

Inne warte uwagi

Inne orientalne przyprawy są nieco mniej znane w polskiej kuchni, ale stopniowo się to zmienia. Mają niezwykły charakter, więc na pewno warto po nie sięgać. Można tym niesłychanie wzbogacić swoją kuchnię, przyrządzając całkiem nowe potrawy lub znane, w zupełnie odświeżonej wersji.

Ciekawym składnikiem jest mający niezwykle głęboki aromat kardamon, który świetnie nadaje się do aromatycznych gulaszy czy innych dań, ale też fantastycznie podkreśla smak owoców w deserach. Barwiąca na żółto kurkuma i kmin rzymski są przyprawami, bez których trudno przyrządzić zwłaszcza indyjskie potrawy, a papryka gochugaru jest niezbędna do przygotowania koreańskiego przysmaku – kimchi, na którego przyrządzenie decyduje się coraz więcej osób w Polsce. Typową przyprawą kuchni chińskiej jest też trawa cytrynowa, którą można kupić w postaci zmielonej lub w formie łodyg.
Bardzo ciekawą propozycją jest też anyż gwiaździsty. W Polsce jego smak jest stosunkowo dobrze znany – z anyżowych cukierków, kompozycji przypraw do piernika czy z grzańca, jednak warto sięgnąć po anyż w gwiazdkach i w pełni docenić jego walory. Jest to przyprawa bardzo intensywna w smaku i zapachu, toteż zwykle stosuje się gwiazdki po kawałku.