Dobre wina – na jakie okazje się nadają?

Dobre wina – na jakie okazje się nadają?

Nie brakuje osób, zwłaszcza dobrze sytuowanych, które po dobrej jakości trunki sięgają z dużą częstotliwością, pijąc na przykład kieliszek wina codziennie do posiłku czy relaksując się w ten sposób. Jest to zresztą polecane przez lekarzy – mawia się, że kieliszek wina, zwłaszcza czerwonego, pity każdego dnia, wzmacnia serce i wydłuża życie. Na ogół jednak dobre wina rezerwowane są na specjalne okazje – podkreślają rangę uroczystości, mają na celu zaimponowanie zebranym czy towarzyszą celebrowaniu jakichś uroczystości, świętowaniu sukcesów itp. Kiedy szczególnie warto po nie sięgać?

Idealny dodatek do wykwintnego posiłku

Dobre wino jest świetnym dopełnieniem eleganckiego obiadu lub kolacji, choćby dlatego, że ładnie prezentuje się na stole. Podawane w kieliszkach, wygląda znacznie bardziej elegancko niż herbata czy kompot, a przy tym podkreśla smak potraw znacznie lepiej niż woda. Głównie po to, a nie dla gaszenia pragnienia, jest pite, choć nie bez znaczenia jest też fakt, że wspomaga trawienie, można więc uniknąć uczucia ciężkości po posiłku.
Oczywiście w takich przypadkach kluczowe jest piękne podanie wina – białego w dużych kieliszkach, czerwonego – w mniejszych, a przede wszystkim – ich odpowiednie dopasowanie do rodzaju posiłku. Białe i różowe wina pasują do drobiu, ryb i owoców morza, zaś czerwone – do czerwonego mięsa.

Degustacja solo

Jednak dobre wino to też świetny trunek do tego, by rozkoszować się nim samodzielnie, ewentualnie z towarzyszeniem niewielkich przekąsek. Klasykę stanowi już podawanie dobrego wina, białego lub czerwonego, z deską serów i owoców. Jest to świetny dodatek do spotkania znajomych czy na randkę, prezentujący się bardzo elegancko, ale też dostarczający wspaniałych wrażeń smakowych. Takie podanie nie jest przypadkowe – trunek i sery czy owoce wzajemnie podkreślają swój smak.

Dobre wina jednak często mają tak wspaniały smak i aromat, a przy tym składają się z tak wielu nut, że szkoda byłoby tłumić te walory przez inne smaki i zapachy, dlatego tymi najlepszymi warto rozkoszować się, spożywając je bez żadnych dodatków. Dotyczy to zwłaszcza win o bogatym bukiecie nut. Niektóre z nich zresztą nieszczególnie pasują do posiłku, na przykład gdy mają nuty czekolady czy karmelu, ewentualnie mogą być dodatkiem do deserów. Zwykle jako towarzystwo do posiłku czy przekąski wybiera się lżejsze wina, białe czy różowe, a także wytrawne, które są zbyt kwaśne, by spożywać je samodzielnie. Jeśli zaś chodzi o słodkie i ciężkie wina, są one stworzone do tego, by pić je saute, w dodatku w niewielkich kieliszkach.