Do czego może przydać się giętarka?

Do czego może przydać się giętarka?

Jeśli chodzi o jeden z najbardziej zróżnicowanych segmentów przemysłu, to z pewnością warto wspomnieć obróbkę metali. Osoby, które się tym zajmują zawodowo, nie mogą obejść się bez bardzo praktycznego urządzenia, jakim jest giętarka. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia.

Giętarka do profili i rur

Jest to urządzenie, dzięki któremu sprawnie i szybko można zaginać, wyginać oraz ucinać rury różnego rodzaju, a także metalowe profile. Warto pamiętać o tym, że giętarki tego typu dzielą się na trzpieniowe i beztrzpieniowe. Można podzielić je również pod względem konstrukcji. Mowa wtedy o urządzeniach kulszowych, dźwigniowych oraz dźwigniowych stołowych.

Giętarki beztrzpieniowe działają nawijając rurę lub profil na specjalnie dobraną matrycę. Można wykorzystać je do mniej wymagającej obróbki materiału. Giętarka beztrzpieniowa pozwala na uzyskanie wyjątkowo precyzyjnych cięć, których stopień precyzji będzie zależny od grubości obrabianego materiału. Największą zaletą giętarki tego rodzaju jest możliwość szybkiej wymiany formy na inną.

Z kolei giętarki trzpieniowe to urządzenia przeznaczone do użytku profesjonalnego. Zazwyczaj wykorzystuje się je do precyzyjnej obróbki rur cienkokształtnych. Urządzenia te gwarantują użytkownikowi szerokie możliwości gięcia, a także bardzo wysoką wytrzymałość i długą żywotność.

Giętarka do blachy

Jak wskazuje sama nazwa tego urządzenia, służy ono do gięcia, cięcia oraz zaginania arkuszy blach.

Przykładowo, zaginarka dekarska to mało skomplikowane urządzenie, dzięki któremu można obrabiać arkusze cienkiej blachy. Ten rodzaj giętarki posiada niewielki nacisk, toteż obrabiany materiał nie powinien być grubszy niż 3 mm.

Wśród giętarek do blach wyróżnić można także giętarki segmentowe przeznaczone do wykonywania nieco bardziej wymagających prac. Są to stacjonarne urządzenia, które charakteryzują się dużą wagą, a jednocześnie zapewniają użytkownikowi o wiele szersze pole do popisu. Giętarki segmentowe potrafią obrabiać nawet gruby i długi materiał.

Jeśli chodzi o najbardziej zaawansowane giętarki do blachy, to warto wspomnieć prasy krawędziowe. Posiadają one naprawdę pokaźną powierzchnię roboczą, a także potężny nacisk, który bez problemu poradzi sobie z gięciem nawet najgrubszej blachy. Giętarki krawędziowe to urządzenia, które zapewniają wysoką precyzję zdjęcia, a także pozwalają na bardzo wydajny i szybki proces produkcji. Zazwyczaj stosuje się je w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, gdzie praca powinna przebiegać w sposób szybki, sprawny i bezpieczny.